Laxa

W centrum Szwecji, na autostradzie E20, na drodze 205 znajduje się Laxå. Można tu się dostać pociągiem, do Laxå są bardzo dobre połączenia kolejowe, z południa Szwecji (Göteborg i Malmö), Stockholmu, jak i z północnego wschodu Szwecji. Mamy najdłuższą plażę, piękne lasy. Największe jeziora to Skagern i Nienora.

 Najlepsze przykłady integracyjnych praktyk:

 

”Integracja w codziennym życiu towarzyskim”

 

 

Doświadczenie zawodowe w różnych miastach taki jak Rastpunk, Pemax, Noratel, OKQ8, zarząd miasta Laxå i tak dalej. 

 • Udział w codziennych czynnościach, takich jak robienie zakupów, segregacja odpadów.
 • Cała praca była wykonywana podczas zwykłych, codziennych czynności.

 

 

“Integracja w sporcie”

 • Działalność w jeździeckim klubie w Ågrena. Dla ludzi niepełnosprawnych była zbudowana specjalna rampa,by umożliwić im jazdę konną.
 • Wyścig KFMK, pływanie Alle′badet, trening siłowy. Specjalne samochody rajdowe są zbudowane dla ludzi niepełnosprawnych.

 

 

 

 "Inclusão no sector da educação"

 • Uczniowie niepełnosprawni uczęszczają do zwykłej miejskiej szkoły podstawowej. Nie ma żadnej szkoły specjalnej. Uczniowie ze znacznym stopniem niepełnosprawności, uczęszczaja do szkoły specjalnej w innym regionie. Obecnie przebywa tam 3 uczniów.
 • indywidualne nauczanie dla uczniów z upośledzeniami w wyższej szkole średniej Alléskolan w Hallsberg.

 

„Integracja przez muzykę”

 

 

 • Chór i kółko muzyczne. Te czynności, połączone z nauką, są bardzo istotne. Mikael Loiske odgrywa istotną rolę tworząc z osobami niepełnosprawnymi niezwykłe chwile muzyczne.
 • Które projekty, doświadczenia, instytucje albo udogodnienia zrobiły największe wrażenia na twojej delegacji w ramach projektu ?

Które projekty, doświadczenia, instytucje albo udogodnienia zrobiły największe wrażenia na twojej delegacji w ramach projektu ?

 

 

 

Opinie szwedzkiego zespołu:

“Nie mogę powiedzieć , że byłem wprawiony w trans, ale ciekawie było zobaczyć , że ludzie bez względu na problemy ciężko pracują i że oni naprawdę chcieli i byli zainteresowani. Kilka osób, klienci, jak i personel zrobili na mnie ogromne wrażenie.   

“Byłem zachwycony Węgrami, ich zaangażowanie w działalność kościoła i Czerwonego Krzyża. Zaskoczeniem dla mnie było to, że niewidomy mężczyzna posługiwał się telefonem, który stanowił dla niego codzienne narzędzie do funkcjonowania. Wrażenie na mnie zrobily zajęcia na basenie i pokaz sztuki.   

“ Największe wrażenie zrobiła na mnie działalność w Grevesmuhlen. Odwiedziliśmy rożne przedsiębiosrtwa, mieliśy okazję poznać tamtejszy rynek pracy, przyjżeć się ich funkcjonowaniu, podpatrzeć ich pracę a na przyszłość wyciągnąć wnioski do podejmowania lepszych decyzji. Analizujemy kilka projektów na poziomie prowadzenia dyskusji.

 

Jak mógłbyś ulepszyć politykę integracji w swoim kraju?

Opinie od szwedzkiego zespołu:

 

 “Nie mogę powiedzieć , że byłem wprawiony w trans, ale ciekawie było zobaczyć , że ludzie bez względu na problemy ciężko pracują i że oni naprawdę chcieli i byli zainteresowani. Kilka osób, klienci, jak i personel zrobili na mnie ogromne wrażenie.

 “Byłem zachwycony Węgrami, ich zaangażowanie w działalność  kościoła i Czerwonego Krzyża. Zaskoczeniem dla mnie było to, że niewidomy  mężczyzna posługiwał się telefonem, który stanowił dla niego codzienne narzędzie do funkcjonowania.  Wrażenie na mnie zrobily zajęcia na basenie i pokaz sztuki.

 “ Największe wrażenie zrobiła na mnie działalność w Grevesmuhlen. Odwiedziliśmy rożne przedsiębiosrtwa, mieliśy okazję poznać tamtejszy rynek pracy, przyjżeć się ich funkcjonowaniu, podpatrzeć ich pracę a na przyszłość wyciągnąć wnioski do podejmowania lepszych decyzji. Analizujemy kilka projektów na poziomie prowadzenia dyskusji. 

Opiniões da delegação sueca:

 

"A forma mais importante para influenciar as políticas é manter a questão sempre viva.

 Deve estar sempre presente. As várias organizações devem, continuamente, "Bater à porta" e demonstrar a sua existência".

 

"Um documento para a inclusão. Este projeto implicou a inclusão de pessoas com deficiência na sociedade. Acho que todas as pessoas devem sentir-se incluídas na sociedade, jovens e idosos, famílias e pessoas solteiras, independentemente da origem étnica ou deficiência. Todos eles devem sentir-se incluídos na sociedade, e a sociedade deve ser acessível a todos. "

 

"O conhecimento político provavelmente pode ser melhorado, informando-os e comprometendo-se com eles. Reuniões de informação em diferentes contextos. Convide-os para os diferentes eventos disponíveis. FUB (uma organização que trabalha para crianças, adolescentes e adultos com deficiências para os ajudar a viver uma boa vida) e outras organizações, talvez possam participar. Muitas vezes, mas não muita informação, pode ser uma boa ideia! Relembrar e alertá-los de forma contínua".

 

"No que diz respeito aos políticos, deve, em primeiro lugar, ser feito um novo plano de deficiência. E acho que eles precisam de mais conhecimento sobre as pessoas com deficiência. "

 

 

Wnioski po wizytach w ramach Projektu InTown?

Opinie szwedzkiego zespołu:

 

“Mieliśmy problemy w rodzinie, więc jesteśmy ich świadomi. Zachodzi potrzeba przypominania o  istniejących problemach w społeczeństwie. Mimo że Szwecja na bieżąco się kształci w tym kierunku to i tak odnosimy wrażenie że stoimy w miejscu, że pracy w przyszłości jest bardzo dużo. 

“Wszystkie osoby w szwedzkim zespole mają kontakt z osobami niepełnosprawnymi w różnych zakresie.  To była szansa by poznać dogłebnie tematykę tego problemu i jeszcze bardziej zmobilizowac się do pracy w zarządzie Laxa 

“Moje myślenie  o osobach niepełnosprawnych nie zmieniło się. Mam swój pogląd na temat równości ludzkiej. W krajach europejskich zauważalne są podobieństwa i różnice, ale wszyscy dążymy w tym samym kierunku. 

“Ten projekt - w którym ja i Petra miała zaszczyt wziąć udział jest zdumiewający, dlatego ponieważ nawiązane kontakty dały nam motywację, energię do działania. Wszyscy pracujemy na co dzień z tymi problemami, ale rzeczy , których doświadczyliśmy i przygotowaliśmy z  delegacjami, które odwiedziły nas w Laxå dały nam większa chęć pracy społecznej na rzecz osób  niepełnosprawnych.

 

Na jakich tematach moglibyśmy współpracować w przyszłości w miastach partnerskich

 

Opinie szwedzkiego zespołu:

 

 • Na Węgrzech, spotkaliśmy ludzi , którzy z pełnym sercem  pracowali z niepełnosprawnymi.
 • W Niemczech w fabryce pracowali "na umowę" i wykonywali pracę zgodnie ze swoimi umiejętnościami
 • Sąsiedztwo w Portugalii, upiększająca sztuka i udział "by zbudować" ich społeczeństwo.
 • Współpracuj w muzyce! Spróbuj wymienić, gdzie niepełnosprawni mogą  odwiedzić bliźniacze miasta, być może na wspólnych obozach.
 • Warsztaty języka migowego, którego znajomość potrafi budować mosty
 • Być może staże w innych krajach